Nie powinno się rozgraniczać medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Obie mają ten sam cel – niesienie pomocy pacjentowi. Każda rządzi się identycznymi prawami – nie szkodzić. A przy tym obie są bardzo stare; tradycja uzdrawiania przekazywana była z pokolenia na pokolenie, czasem nawet jako wiedza tajemna. Zarówno w przypadku medycyny naturalnej, jak i tradycyjnej można się spotkać z oszustami, którym zależy wyłącznie na wyłudzeniu pieniędzy.
Przyjęło się uważać – przynajmniej w naszym kręgu kulturowym – medycynę alternatywną głównie za terapię wspomagającą. Lekarze czasem polecają ją jako dodatkową metodę, którą warto wspomóc proces leczenia, jednak nie uważają jej za pełnoprawny proces medyczny. Antybiotyki zrewolucjonizowały medycynę, co przyczyniło się do zmniejszenia zaufania w stosunku do metod, które nie są związane z pigułkami. A jednak ludzie przez wieki byli leczeni sposobami, które dziś nazywamy alternatywnymi, dzięki nim zdrowieli i mogli dalej cieszyć się życiem.
Na szczęście dziś coraz częściej wielu specjalistów związanych z medycyną konwencjonalną zauważa korzyści, jakie niosą ze sobą sposoby leczenia odmienne od tych oficjalnie przyjętych. Te korzyści odczuwa przede wszystkim pacjent, którego dobro powinno być zawsze najważniejsze. Do tych metod należą między innymi refleksologia, akupresura, akupunktura czy ajurweda.
Akupresura
Akupresura wywodzi się z chińskiej medycyny. W Państwie Środka wykorzystywano ją przez tysiące lat. Związana jest z bezpośrednim kontaktem z pacjentem – na uciskaniu, masowaniu i opukiwaniu chorych narządów. W akupresurze uważa się, że najważniejsze jest odblokowanie i zrównoważenie przepływu energii w organizmie, dzięki czemu człowiek pozostaje zdrowy. Można w ten sposób również zmniejszyć, a nawet wyeliminować chroniczny ból. Uważana jest za łagodniejszą wersję akupunktury – obchodzimy się tutaj bez igieł.
Akupunktura
Akupunktura jest prawdopodobnie najbardziej znaną wschodnią metodą leczenia. Współcześnie wykorzystywana jest również na Zachodzie. Wielu lekarzy uważa jej efekty za zwykłe placebo, nie da się jednak negować metody, która stosowana jest od tysięcy lat i przynosi realne efekty. Pacjentów, którzy dzięki niej żyją i cieszą się zdrowiem, trudno byłoby zliczyć. Akupunktura kojarzona jest przede wszystkim z igłami, które wbija się w miejsca przepływu energii. Te miejsca powiązane są z aktywnością narządów wewnętrznych.
Ajurweda
Ajurweda jest mało znana w naszej części świata, mimo iż powstała w Indiach w czasach uznawanych przez nasz krąg kulturowy za starożytne. Jest ona – jak wyżej wymienione – terapią holistyczną, która bierze pod uwagę wszystkie poziomy – psychiczny, fizyczny, duchowy. Ajurweda zakłada przede wszystkim istnienie pięciu żywiołów, prany (siły życiowej) oraz kanałów energetycznych. Właśnie dzięki nim człowiek może cieszyć się dobrym zdrowiem. Ten system leczenia zdobył uznanie na świecie i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia.
W ostatnich czasach można zauważyć coraz większe zainteresowanie alternatywnymi sposobami leczenia. Decyduje się na nie coraz więcej ludzi – nie tylko ci, którzy uznawali swoje schorzenia za niewyleczalne. To także zainteresowani „nowymi” metodami leczenia. Tak zwane niekonwencjonalne sposoby leczenia stają się coraz popularniejsze. Być może już niedługo przestaniemy na nie patrzeć jak na alternatywę dla tradycyjnej medycyny.