refleksoterapeuta

Mirosława Plewka

  • Szukasz pomocy…

    Nieustanny stres?
    Spadek poziomu energii?
    Bóle stawów, pleców, kręgosłupa?
    Zgaga, wzdęcia, palenie w przełyku, zaparcia?
    Częste migreny? Bolesne miesiączki?
    Spuchnięte, obolałe stopy?

    Stopy są odzwierciedleniem naszego organizmu, mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach, jak i stylu życia jaki prowadzi.

    Refleksologia to metoda "czytania ze stóp" i działania poprzez nie na cały organizm. Jest to skuteczna, bezinwazyjna terapia naturalna, która przywraca naturalną, równowagę biologiczną całego ciała.

  • Tagi

Ajurweda a refleksologia

1 lutego 2011

Ajurweda i refleksologia mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim podobny początek – narodziły się kilka tysięcy lat temu na Dalekim Wschodzie (Indie i Chiny). Łączy je holistyczne podejście do pacjenta. Oba systemy mają na celu wyleczenie nie tylko skutków, ale też przyczyn choroby.

Zarówno ajurweda, jak i refleksologia opierają się na pewnym określonym sposobie życia, którego wyznacznikami są między innymi zdrowe odżywianie się czy aktywność sportowa – choć nie musi być to zasadą. Oba bazują także na masażu, który ma właściwości lecznicze, regeneracyjne i oczyszczające. Przywracają też właściwy balans energetyczny i pomagają rozwiązać problemy na poziomie fizycznym i psychicznym. Masaż refleksologiczny skupia się na stopach i rękach, podczas gdy ajurwedyjski dotyczy całego ciała. Obie metody wykorzystują dotyk, by uspokajać, koić ból, odblokowywać kanały energetyczne i pobudzać chore organy do walki. Przynoszą niezbędną równowagę organizmowi – psychiczną i fizyczną.

Nie da się jednak skutecznie przeprowadzić zabiegu, którego efekt utrzymałby się dłużej, jeśli nie zmienimy pewnych szkodliwych przyzwyczajeń. Mogą to być dieta lub sposób wykonywania pracy (bywa, że niektórzy muszą zmienić zawód, by w pełni się wyleczyć), ale czasem wystarczy wprowadzić odrobinę ruchu do codziennego rozkładu dnia, by poczuć się lepiej. Jeśli pacjent nie będzie chciał wziąć tych elementów pod uwagę, zabieg można wykonać nawet kilkadziesiąt razy i nie przyniesie on pożądanego skutku. Dlatego o obu metodach mówi się często również w kontekście filozofii czy też całościowego sposobu na życie..

Do specjalistów zajmujących się ajurwedą lub refleksologią przychodzi podobny typ ludzi. Wielu z nich choruje przez lata, a medycyna konwencjonalna nie potrafi im pomóc, zalecając jedynie przyjmowanie farmaceutyków do końca życia czy też leków zmniejszających ból. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu pacjenta. To też tacy, których po prostu interesują alternatywne sposoby leczenia. Wielu ludzi trafiających do gabinetów medycyny niekonwencjonalnej to osoby prowadzące zdrowy tryb życia. Przyciągają ich metody leczenia, które nie osłabiają organizmu i nie wywołują reakcji łańcuchowej (silny lek pomoże choremu organowi, ale też zaburza poprawne funkcjonowanie innych narządów).

Zdarza się, że jeden specjalista może oferować kilka alternatywnych sposobów leczniczych. Posiada kwalifikacje odpowiednie do prowadzenia zabiegów refleksologicznych, ajurwedyjskich czy akupunkturowych. Nie jest to nic dziwnego, filozofia tych metod jest podobna, wykorzystują też masaż do leczenia, a także stosują się ściśle do zaleceń terapii holistycznej.


Nie można komentować.