refleksoterapeuta

Mirosława Plewka

 • Szukasz pomocy…

  Nieustanny stres?
  Spadek poziomu energii?
  Bóle stawów, pleców, kręgosłupa?
  Zgaga, wzdęcia, palenie w przełyku, zaparcia?
  Częste migreny? Bolesne miesiączki?
  Spuchnięte, obolałe stopy?

  Stopy są odzwierciedleniem naszego organizmu, mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach, jak i stylu życia jaki prowadzi.

  Refleksologia to metoda "czytania ze stóp" i działania poprzez nie na cały organizm. Jest to skuteczna, bezinwazyjna terapia naturalna, która przywraca naturalną, równowagę biologiczną całego ciała.

 • Tagi

Ajurweda jest indyjskim systemem medycznym. Nazwa ta jest najczęściej tłumaczona jako „wiedza życia” lub „wiedza o zdrowiu”. Swoje zasady działania opiera na teorii holistycznej – organizm należy leczyć całościowo z uwzględnieniem sfer: psychicznej, fizycznej i duchowej. Oznacza to, że człowiek powinien z pełną świadomością dążyć do harmonii wszystkich poziomów, gdyż tylko w ten sposób może osiągnąć pełnię szczęścia i pozostać zdrowym. W przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny w ajurwedzie dąży się do całościowego wyleczenia pacjenta. Wszelkie półśrodki takie jak eliminacja bólu za pomocą pigułek czy leczenie objawowe nie są brane pod uwagę.

Ajurweda należy do najstarszych systemów leczniczych na świecie. To nie tylko medycyna, ale także filozofia, która powstała ponad pięć tysięcy lat temu w Indiach. W ajurwedzie najważniejszych jest pięć żywiołów. Życiem we wszechświecie kieruje energia (prańah, czyli prana). Można ją odnaleźć we wszystkich żywiołach: przestrzeni (akaśa), powietrzu (waju), ogniu (agni), wodzie (dźala) i ziemi (prythwi). Wiele starożytnych kultur opierało swoje systemy medyczno-filozoficzne właśnie na energii, choć nosiła ona inne nazwy. W Chinach nazwano ją Chi, w Japonii Ki. Można powiedzieć, że prana odrodziła się również w zachodniej Europie pod postacią coraz popularniejszej bioenergii.

W człowieku energia występuje pod postacią triady: wata, pitta i kafa. Zaburzenie jednego z tych elementów jest powodem problemów zdrowotnych, psychicznych lub duchowych. Leczenie odbywa się za pomocą terapeutycznego masażu. Ma on za zadanie wyzwolić energię zalegającą w danej części ciała, by mogła swobodnie przepływać. Masaż pomaga również uspokoić pacjenta i poprawić mu samopoczucie. Ajurweda jako jeden z nielicznych systemów medycyny alternatywnej dopuszcza ingerencję chirurgiczną. W 1979 roku system ten został uznany przez WHO jako koncepcja zdrowia i terapii. Obecnie zdobywa coraz większe zainteresowanie na świecie.


Nie można komentować.