refleksoterapeuta

Mirosława Plewka

  • Szukasz pomocy…

    Nieustanny stres?
    Spadek poziomu energii?
    Bóle stawów, pleców, kręgosłupa?
    Zgaga, wzdęcia, palenie w przełyku, zaparcia?
    Częste migreny? Bolesne miesiączki?
    Spuchnięte, obolałe stopy?

    Stopy są odzwierciedleniem naszego organizmu, mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach, jak i stylu życia jaki prowadzi.

    Refleksologia to metoda "czytania ze stóp" i działania poprzez nie na cały organizm. Jest to skuteczna, bezinwazyjna terapia naturalna, która przywraca naturalną, równowagę biologiczną całego ciała.

  • Tagi

Strach przed lekarzem

8 listopada 2010

Strach przed lekarzem jest problemem, z którym zetknęło się wielu ludzi. Problem jest znacznie poważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Następstwem lęku jest brak leczenia, a to wpływa na rozwój wielu chorób, z których wiele po pewnym czasie nie da się wyleczyć. Strach sprawia, że przyzwyczajamy się do bólu i uczymy się z nim żyć zamiast walczyć. Wielu ludzi woli nie wiedzieć, że są chorzy, wychodząc z mylnego założenia, że „lekarz zawsze coś znajdzie”. Również niechęć do łykania pigułek sprawia, że wiele osób omija przychodnie medyczne szerokim łukiem. Jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia jest przepisywanie tabletek, w które nauczyliśmy się wierzyć, że są dobre na wszystko.

Najczęściej dzieci boją się odwiedzić pediatrę, uważając taką wizytę za mało przyjemną. Na szczęście wielu lekarzy potrafi przekonać do siebie maluchy, by same chciały przychodzić w odwiedziny i pozwalały się zbadać. Kogo najczęściej boją się ludzie dorośli? Z pewnością na pierwszym miejscu większość z nas postawi dentystę, na drugim ginekologa. Lęk przed nimi potrafi być tak silny, że wiele osób rezygnuje z wizyt w ich gabinetach na długi czas. Wielu mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia urologa. Strach budzą też specjalistyczne badania takie jak choćby gastroskopia czy kolonoskopia. A typową reakcją na ból jest ucieczka, dlatego wiele osób rezygnuje z badań i nie odwiedza żadnego specjalisty medycznego.

Każdy strach ma oczywiście podłoże psychiczne. Nieraz są to złe doświadczenia z lekarzem, który nie potrafił się wczuć w sytuację pacjenta czy też nie zdobył się na delikatność nie tylko podczas badania fizycznego, ale także wywiadu psychologicznego, który nieraz występuje jedynie w postaci szczątkowej lub wcale. Lęk przed bólem, wstydem (rozbieranie się podczas badania) czy usłyszeniem „wyroku” potrafi być na tyle silny, że wielu ludzi skutecznie unika gabinetu lekarskiego przez długi czas. Niestety, odbija się to niekorzystnie na ich zdrowiu i samopoczuciu.

Lęk przed lekarzem przechodzi również na innych specjalistów zajmujących się zdrowiem – refleksologów, akupunkturzystów, akupresurzystów. Szkoda byłoby jednak narażać się na ból i choroby, jeśli nie ma takiej potrzeby. Strach ma wielkie oczy – nie każdy lekarz musi być nieprzyjemny i odstraszający, tak jak i nie wszyscy specjaliści zajmujący się medycyną naturalną są szarlatanami. Nie dajmy się stereotypom, gdy chodzi o zdrowie i życie. W dzisiejszym świecie jeśli dana usługa okazała się nietrafiona (w tym również medyczna), można zawsze przenieść się do konkurencji.


Nie można komentować.