refleksoterapeuta

Mirosława Plewka

 • Szukasz pomocy…

  Nieustanny stres?
  Spadek poziomu energii?
  Bóle stawów, pleców, kręgosłupa?
  Zgaga, wzdęcia, palenie w przełyku, zaparcia?
  Częste migreny? Bolesne miesiączki?
  Spuchnięte, obolałe stopy?

  Stopy są odzwierciedleniem naszego organizmu, mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach, jak i stylu życia jaki prowadzi.

  Refleksologia to metoda "czytania ze stóp" i działania poprzez nie na cały organizm. Jest to skuteczna, bezinwazyjna terapia naturalna, która przywraca naturalną, równowagę biologiczną całego ciała.

 • Tagi

Energia wypełnia cały wszechświat. Możemy wyróżnić kilka jej rodzajów – cieplna, jądrowa, kinetyczna. Człowiek również potrzebuje energii – nazywamy ją życiową. W końcu to od jej „ilości”, odpowiednich proporcji i przepływu zależeć będą nasze samopoczucie, często zdrowie, a nawet funkcjonowanie w społeczeństwie. Rozumiemy takie zagadnienia raczej intuicyjnie, rodzą się one wraz z doświadczeniem.

O wielu osobach mówi się, że mają w sobie nadmiar energii, którą muszą spożytkować, by poczuć się dobrze. Z kolei o innych nieraz mówimy, że brakuje im energii, przez co są ospali, powolni, brakuje im chęci do życia. Takie sytuacje dobrze obrazują sposób pojmowania wpływu równowagi energetycznej na nasze zdrowie.

W ludzkim ciele istnieją tak zwane ośrodki skupiające energię życiową (czakry). Energia przepływa kanałami energetycznymi (meridianami). Częstą przyczyną naszego złego samopoczucia jest właśnie zaburzenie tych punktów. O meridiany również należy dbać, tak samo jak o narządy w ciele. Gdy jeden z nich się zablokuje, strumień energii w naszym organizmie zostaje zaburzony, przez co czujemy się gorzej – fizycznie, psychicznie, mamy zmienne stany emocjonalne (tak zwaną huśtawkę nastrojów), jesteśmy rozdrażnieni. Wystarczy zmienić jeden czynnik odpowiedzialny za nasze zdrowie, by całościowa struktura zaczęła się chwiać. Trudno jest z naukowego punktu widzenia udowodnić istnienie meridianów, jednak ich istnienie wpływa na naszą codzienną egzystencję, co z pewnością poczuł każdy z nas przynajmniej raz w życiu. Zabieg refleksoterapeutyczny wpływa między innymi na właściwy przepływ tej energii w organizmie, odblokowując meridiany i pobudzając narządy do sprawnego działania.

Równowaga energetyczna jest równie ważna, jak zdrowie fizyczne i psychiczne. Wiele osób popełnia błąd, rozdzielając te trzy strefy lub starając się leczyć wyłącznie jedną z nich. Niestety, organizm człowieka jest znacznie bardziej skomplikowany, by problem można było rozwiązywać wyłącznie na jednej płaszczyźnie. Wszystkie te trzy poziomy wzajemnie na siebie wpływają – dlatego gdy nasz balans energetyczny będzie niewłaściwy, odbije się zarówno na zdrowiu, jak i na psychice. Wiele chorób i złych stanów psychicznych bierze się właśnie z powodu zablokowania meridianów. I na odwrót – chory narząd będzie blokował przepływ energii życiowej (tak zwanej „chi”, „Qi”), a złe samopoczucie może wpłynąć na rozwinięcie danego schorzenia w ciele. Należy wtedy zadbać całościowo o pacjenta – zdynamizować przepływ energii, pobudzić organizm, ukoić nerwy. Energia musi być stale w ruchu – jej kumulacja w jednym miejscu będzie blokować pracę organizmu. Tak się dzieje, gdy brakuje jednego typu energii – proporcje ulegają zachwianiu, co odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu i zdrowiu.

Aby wyleczyć współczesne choroby, należy udać się do specjalistycznego lekarza. Można tak chodzić w myśl przysłowia od Kajfasza do Annasza, by znaleźć poradę na konkretną chorobę. Często lecząc jedną z nich, wywołuje się drugą. Niestety, brakuje specjalisty, który potrafiłby spojrzeć całościowo na ludzkie zdrowie. Specjalizacja wymaga, by brnąć jak najbardziej we własną dziedzinę. Jednak współczesna medycyna zapomina, że nie oddziela się spraw ducha od ciała, tak jak i nie separuje się poszczególnych chorób – ich przyczyny mogą być nieraz zaskakujące. Brakuje jednak specjalisty, który potrafiłby spojrzeć na złożoność procesów zachodzących w organizmie jako na całość. Z drugiej strony – dzisiejszy stan wiedzy uniemożliwia tak wszechstronną specjalizację. Medycyna naturalna, w przeciwieństwie do konwencjonalnej, stara się widzieć w człowieku tę złożoność procesów – fizjologicznych, psychologicznych i energetycznych.

Specjaliści tacy jak refleksoterapeuci pomagają pacjentom, przynosząc ulgę na wszystkich tych poziomach. My nie stawiamy diagnozy, nie uważamy się za instancję ostateczną i jedyną w dziedzinie zdrowia. Po prostu pomagamy, przynosząc ulgę i zaprowadzając w organizmie tak potrzebny stan równowagi, w tym energetycznej.


Skomentuj