Istnieją cztery stopnie kursów dla przyszłych refleksoterapeutów. Każdy z nich polega na kontynuacji nauki przy jednoczesnym podnoszeniu kwalifikacji i umiejętności.
Kurs pierwszego stopnia – dla początkujących – mogą przejść nawet osoby nieposiadające wiedzy medycznej. Umiejętności uzyskane podczas zajęć można wykorzystać do potrzeb własnych, masując siebie i najbliższych. To też właściwy moment, by zdecydować, czy praca w tym zawodzie nam odpowiada i czy warto dalej się kształcić. Celem zajęć prowadzonych w ramach kursu pierwszego stopnia jest między innymi zrozumienie, co składa się na istotę refleksologii, jaka jest jej historia i jakie zasady wiążą się z wykonywaniem tego zawodu. To także zajęcia praktyczne – należy wykonać zabiegi refleksologiczne na stopach oraz samemu poddać się takiemu masażowi. Zanim to jednak nastąpi, każdy uczestnik szkolenia nauczy się, jak powinien wykonać ucisk kciukiem i za co odpowiadają poszczególne strefy na stopach. Podsumowując – pierwszy stopień kursu uczy podstaw odczytywania za pomocą stóp problemów organizmu.
Drugi stopień nauki jest już bardziej szczegółowy. Osoby, które się podejmą się dalszego kształcenia, mają na celu zdobycie dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu refleksoterapeuty. Na tym poziomie pogłębiana jest praktyka „chodzenia” kciukiem i palcami oraz umiejętności wykonania specjalistycznego masażu. Ważne są również zajęcia z anatomii i fizjologii człowieka, dzięki którym przyszły refleksolog staje się świadomy swoich możliwości – a także zagrożeń, które zawsze stwarza brak wiedzy, co odbija się ujemnie na pacjencie. Jednak aby móc przystąpić do drugiego stopnia kursu, należy okazać dokumentację czterdziestu wykonanych zabiegów wraz z ich opisem.
Kursy trzeciego i czwartego stopnia polegają na pogłębianiu specjalistycznej wiedzy zdobytej podczas dwóch poprzednich szkoleń. Przeznaczone są dla osób zdecydowanych na podjęcie zawodu refleksoterapeuty. Aby wziąć w nich udział, trzeba przeprowadzić i udokumentować 120 wykonanych zabiegów (III stopień). Po zakończeniu czwartego etapu nauki zdaje się czterogodzinny egzamin pisemny, co skutkuje uzyskaniem tytułu Dyplomowanego Refleksologa.
Uzyskanie dyplomu to nie tylko prestiż czy umiejętności pozwalające wykonywać zawód refleksoterapeuty. To też wiedza, jak zdrowo żyć, cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień i pomagać innym.