refleksoterapeuta

Mirosława Plewka

  • Szukasz pomocy…

    Nieustanny stres?
    Spadek poziomu energii?
    Bóle stawów, pleców, kręgosłupa?
    Zgaga, wzdęcia, palenie w przełyku, zaparcia?
    Częste migreny? Bolesne miesiączki?
    Spuchnięte, obolałe stopy?

    Stopy są odzwierciedleniem naszego organizmu, mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach, jak i stylu życia jaki prowadzi.

    Refleksologia to metoda "czytania ze stóp" i działania poprzez nie na cały organizm. Jest to skuteczna, bezinwazyjna terapia naturalna, która przywraca naturalną, równowagę biologiczną całego ciała.

  • Tagi

Refleksologia jest dziedziną nauki scalającą elementy z wielu krańców medycyny. Jej największą zaletą jest holistyczne spojrzenie na człowieka. Refleksolodzy wiedzą, że sfery fizycznej nie można oddzielać od psychicznej i duchowej, gdyż aby czuć się zdrowo, trzeba zadbać o wszystkie te poziomy.

Psycholog mógłby wiele powiedzieć na temat refleksologii jako metody leczenia. Najpierw warto się zastanowić, dlaczego ludzie korzystają z porad i pomocy refleksoterapeutów. Nie jest to przecież sposób leczenia związany z naszym kręgiem kulturowym. Gdyby szukać własnych metod, można by zwrócić się choćby w stronę zielarstwa, które przez wiele wieków wykorzystywane było zarówno przez gospodynie domowe, jak też wioskowych znachorów i lokalne „czarownice”. Z kolei refleksologia związana jest ściśle ze starożytnym Wschodem. Z tego powodu wielu ludzi podchodzi do niej nieufnie, tym bardziej że w naszym kraju rzadko kto interesuje się alternatywnymi sposobami leczenia. W Polsce praktykuje się głównie medycynę tradycyjną. Na szczęście na Zachodzie można zauważyć coraz większe zainteresowanie niekonwencjonalnymi sposobami leczenia, więc prawdopodobnie powoli będzie i do nas przenikać bogata kultura wschodniej Azji.

Ale nie są to jedyne powody zainteresowania refleksologią. Każdy lekarz wie, niezależnie od tego, czy zajmuje się ciałem, czy duchem, że najważniejszym czynnikiem sprzyjającym powrotowi do zdrowia jest nadzieja. Nowe sposoby leczenia dodają pacjentowi sił do podjęcia walki z chorobą. Nawet jeśli lekarze nie dają dużych szans na wyzdrowienie, to jednak walka z samą chorobą jest bardzo ważna. Zdarzają się przecież takie przypadki, kiedy pacjent w cudowny sposób (zupełnie sprzeczny z naszym obecnym poziomem wiedzy) zdrowieje. Bywa też, że jego stan polepsza się, a on sam oswaja się z własnymi dolegliwościami.

Wielu pacjentów, gdy dowiaduje się o chorobie, pogrąża się w depresji i zaprzestaje walki o własne zdrowie. Jest to najgorsze, co mogą zrobić, gdyż takie nastawienie może jeszcze pogłębić ich kiepski stan. Niektórzy nie zgadzają się ani na szpital, ani na wizytę u lekarza czy przyjmowanie leków, po prostu się poddają. W takich przypadkach niektórzy lekarze namawiają chorych, by odwiedzili refleksoterapeutów, akupunkturzystów czy ayurwedystów. Alternatywne sposoby leczenia mogą przywrócić pacjentom wiarę, że wyjdą z choroby i zmobilizować ich do walki. Zabiegi pomagają się im rozluźnić, czasem wręcz sprawiają przyjemność. W przypadku wielu chorób nawet ból może być pozytywny, zwłaszcza w przypadku medycyny alternatywnej – dzięki niemu terapeuci dowiadują się, co w organizmie szwankuje.

Refleksologia może więc być wykorzystywana także do niesienia ulgi fizycznej i leczenia dolegliwości związanych ze sferą psychiczną i duchową, w tym depresją. Pomaga także chorym odzyskać wiarę w wyzdrowenie.


Nie można komentować.